Побачила сьогодні новину про законопроект №2634 слуги Гетьманцева щодо оподаткування Google, Facebook, Apple та інших. Не повірила. Подумала, що дискредитують слуг. Перевірила… Законопроект дійсно є… І це неймовірний, як то кажуть зашквар.
По почнемо з того, що в пояснювальної записці міститься посилання на досвід Росії, Білорусі, Казахстану. Звичайно, запозичувати досвід на батьківщині «Чебурашкі», справа, звичано, складна. В принципі, тут можна й зупинитися, адже це все, що потрібно знати про джерела натхнення депутатів віз СН. Але все ж варто зупинитися на тому, чому ініціатива Гетьманцева – це дно.
По-перше, в США та ЄС оподаткування електронних послуг обґрунтовано тим, що компанії, що їх надають є або резидентами (принаймні мають філії).
1. Перелічені компанії – це лідери світового ринку. І якщо слуги вирішили прибрати ці компанії з вітчизняного ринку, чим все це й закінчиться, то вони мають розуміти ким вони це замінять. Аналогів таких продуктів в нас немає. Можливо, виганяючи Facebook Гетьманцев прагне повернути в Україну Однокласників та ВКонтактє?
Але по суті. Навіть не можу собі уявити створення переліку продуктів, оплата за які буде відслідковуватися банківськими установами, підсумовуватися та відправлятися в штаб-квартири відомих компаній у вигляді рахунків. Спочатку спробуйте створити умови, щоб такі компанії відкрили філіали в Україні, тоді вони автоматично стануть платниками податків. В противному випадку результатом стане підвищення вартості якісних продуктів саме для українців, а ще гірше, - покупати доведеться через Росію, тому що сервіс для України буде закритий.
Сьогодні а американських медіа Україна згадується лише в контексті імпічменту, а не російської агресії, як це було до президентських виборів. Законопроект Гетьманцева – ще один удар по відносинам з Вашингтоном. І тут, гадаю Володимир Зеленський має сказати Гетьманцеву величезне «дякую» за таку неймовірну підставу.
Звичайно, я розумію, що законопроект ймовірно з’явився тому, що економіка країни у небезпеці, а бюджетний дефіцит загрожує перетворитися на справжню чорну діру. В це досягнення вже цього уряду. Хоча, сплачуючи міністрам премії у третину мільйони, Кабмін принаймні мав розраховувати, що бюджет не витримає А там ще й «конверти» депутатам від правлячої партії. Зрозуміло, що силовим структурам, не кажучи вже про лікарів та вчителів вже нічого не дісталося.
Можна дуже багато писати про недолугість такої ініціативи. Але піду простішим шляхом й нагадаю, що, скажімо, в 2014 році в Угорщині масові протести почалися після спроби оподаткувати інтернет. В Лівані минулого року майже не стався заколот через оподаткування WhatsApp та Facetime. Зрозуміло, що влада швиденько відмінила це рішення, а прем’єр пішов у відставку.
Хочу запропонувати Гетьманцеву одразу скласти мандат та не розгойдувати країну. І якщо ви збираєтесь надавати «нянь» іноземному бізнесу та будувати «державу в смартфоні», спочатку думайте про наслідки того, що подаєте. І менше зазирайте в Росію. А то доведеться їсти з лопати.
А краще – йдіть у відставку.