Мова піде про так зване підлаштовування російської економіки під сучасні реалії. Типу, що санкції їм ні по чому. І що росіяни витерплять все.
Вони навіть малюють цифри росту доходів населення. Хоча, якщо розібрати по регіонах, то так званий ріст "доходів" дивним чином стається у не найбагатших регіонах - ну, наприклад, Кабардіно-Балкарія (у 2022 році на 5,6%); Ханти-Мансійський автономний округ (+3,1%); Чукотський АО (+3,1%); Якутія (+2,3%)... І так далі, АЛЕ: спражня причина підвищення доходів криється лише в мобілізованих.
Тобто це не ріст будівництва виробництв, не розробка нових видів бізнесу, не інвестиції, не щось довгострокове - це такий будиночок на піску, який дуже ненадійний та тимчасовий. "Доходи" - це виплати сім'ям загиблих, "гробові". Але ж і населення в Кабардіно-Балкарії в рази менше, ніж в Москві, чи хоча би в Ростові. А тому рахувати, що невеликій частині населення легше стало купувати водяру - це не підвищення доходів по росії як таке.
Сама Москва доходи втрачає, бо середній клас побіг. Витік з росії.
В Москві стається поступове заміщення середнього класу з представників бізнесу та спеціалістів різних галузей на представників силової ланки держави. Тобто середнім класом тепер вважаються ФСБ та ті, кого вони утримують. Якось не феєрично виглядає в плані перспектив, чи не так? Силові структури росії нічого для економіки та розвитку росії не продукують, а тому це шлях в нікуди.
Є, звичайно, напрямки, де росіяни вбачають хороші перспективи - все, що пов'язане з "оборонкою" (хоча мені особисто самій дивно писати це слово по відношенню до росії - "оборонка". Яка? Від кого?)
Хтось, хто займається виробництвом електроніки, дронів, їх купівлею/продажем - отримує кошти з бюджету, а тому такий, "прости Боже", "бізнес" комусь вважається перспективним та навіть стабільним.
Хоча, студенти в Татарстані, які чи то збирають Шахєди-Герані, чи наносять на них маркування - той ще взірець перспектив.
Мені чомусь згадалося, як ми в дитинстві збирали по сусідах макулатуру для школи, бо треба було виконати норму для "государства". Жалюгідно.
Хтось купив завод IKEA після їх виходу з російського ринку, і потирає долоні в очікуванні гарних доходів - так само й ті, хто викупив (чи внаслідував по-російськи) МакДональдз.
Але в підсумку так само, як в європейців-американців, ніяк не виходить. Бо є якийсь присмак радянщини/совковщини, за що б росіяни не брались.
До виробництва завжди треба додати дистрибуцію, маркетинг, логістику, імідж, якість (!) тощо.
Заходиш до переробленого з європейського на російський магазин - а там, як прочитала у самих росіян, "запах і дух совка". Аура, так сказати.
Я не знаю, на скільки їх вистачить. Бо те, що я пишу - лише враження та особисті емоції, звичайної людини, не економіста. Але вести війну довічно вони не здатні.
Кулеба каже, що у нас на носі важка політична осінь, і що якісь країни будуть давити на нас з метою змусити підписати мирові угоди з росіянами.
Але тут суб'єктивно скажу, що треба було не до шашликів готуватися, а розробляти власні оборонні проекти. Ми могли би менше залежати від інших, ну і дипломатія наша була би набагато агресивнішою та витонченішою. Навіть не "якщо би" чи "мабуть", а точно.
Бо росіяни колись-таки здуються, як, вибачте, засіб чоловічої контрацепції. Просто давити на них треба сильніше.