Дуже важливо наголосити на кількох моментах, які синхронно прозвучали, як у відповіді Ентоні Блінкена, так і Єнса Столтенберга.
⏩ 1. НАТО залишається відкритим для будь-якої країни і будь-яка країна має право самостійно вирішувати, в які альянси вступати.
Тобто для України, перш за все, і з огляду на нашу Конституцію - двері до Альянсу залишаються відкритими, усі ці питання будуть вирішуватись консенсусом і Московській федерації чітко заперечили у праві впливати на те чи інше рішення, яке має прийматися.
⏩ 2. Наскільки НАТО, наскільки демократична спільнота говорить єдиним голосом, зважаючи на позицію Німеччини?
Єнс Столтенберг зазначив, що Альянс спільно надав відповідь Московській федерації.
⏩ 3. Московській федерації нагадали про те, наскільки Московська федерація активно співпрацювала з НАТО в 90-х - на початку 2000х років. Тому що на той момент співпраця Московія - НАТО була набагато активнішою, ніж з Україною. І там ішлося щодо контролю за озброєннями, щодо деконфліктизації регіону, щодо обміну інформацією про ті чи інші навчання, щодо координації дій зі збільшення чи зменшення озброєнь, які необхідні для забезпечення безпеки. І саме це найголовніший меседж - Московська федерація може повернутись у велику гру в контексті мирних переговорів і мирних дій щодо безпекового середовища.
Наші союзники зараз не знають, де та межа, після якої вони будуть готові застосовувати повномасштабно пакет санкцій проти Московської федерації. На мою думку, з огляду на московську агресію, ці санкції в повному масштабі вже мали би бути застосовані, але наразі маємо такі анонси.
Я не впевнена, що Московська федерація задовільниться такою відповіддю, ми можемо мати неадекватні реакції, тому ми маємо бути до них готові.